Zaboravljamo koliko su važni - Održavajte redovno prednja i zadnja vetrobranska stakla

Koristimo ih više od sto godina i nisu se mnogo promenili. I dalje su to gumene metlice koje skidaju vodu sa staklene površine. Ali da li ste znali da je brisače za vetrobransko staklo izmislila žena

    foto: Škoda
    Podeli
  • params['siteURL'] . '/uploads/gallery-images/' . $articleGallery[$index] ?> mainImage->description ?> params['siteURL'] . '/uploads/gallery-images/' . $articleGallery[$index] ?> mainImage->description ?> params['siteURL'] . '/uploads/gallery-images/' . $articleGallery[$index] ?> mainImage->description ?> params['siteURL'] . '/uploads/gallery-images/' . $articleGallery[$index] ?> mainImage->description ?> params['siteURL'] . '/uploads/gallery-images/' . $articleGallery[$index] ?> mainImage->description ?> params['siteURL'] . '/uploads/gallery-images/' . $articleGallery[$index] ?> mainImage->description ?> params['siteURL'] . '/uploads/gallery-images/' . $articleGallery[$index] ?> mainImage->description ?>




Uzimamo ih zdravo za gotovo i obično zaboravljamo koliko su važni. Ali da li ste se ikada zapitali odakle dolaze brisači za vetrobransko staklo? Da li svi koriste istu vrstu motora? Zašto neke mlaznice za prskanje emituju difuzni sprej, a druge direktni mlaz? I kako se testiraju?

Dve vrste motora

Kretanje brisača vetrobranskog stakla preko prednjeg ili zadnjeg vetrobranskog stakla omogućava skriveni mehanizam za povezivanje koji pokreće elektromotor na bazi jednosmerne struje.

-Kod manjih automobila kao što su Fabia ili Scala koristimo jednostavan motor za brisače za vetrobransko staklo. Ovu vrstu motora nazivamo rotacijskim, jer se ručica motora pričvršćena za osovinu okreće oko svoje ose. Motor nema upravljačku jedinicu, već upravlja upravljačka jedinica automobila. Prednost ovog sistema je u jednostavnosti, dok je mana ograničena funkcionalnost u poređenju sa reverzibilnim motorima - objašnjava Pavel Švejdar, stručnjak iz sektora za brisače i prskalice.

Zbog toga su reverzibilni motori postavljeni kod modela iz više klase, a rade pomoću kontrolisanog sinhronog okretanja vratila u skladu sa trenutno potrebnim izlazom, zamahom i brzinom. Kao rezultat, dizajn je jednostavniji i uglađeniji, i nudi širi spektar funkcija, kao što je donji položaj zaustavljanja, koji omogućava da se brisači pozicioniraju ispod ivice poklopca motora kada se ne koriste. Ali rotaciona verzija takođe nudi pogodne funkcije kao što su servisni položaj, sporije brisanje kad se zaustave na spoju ili kontrolu senzora za kišu.

Fino podešavanje u vazdušnom tunelu

-Motor je povezan sa kinetičkim mehanizmom preko koga se rotaciono kretanje prenosi na brisače. Razvoj stavlja veliki naglasak na funkcionalnost i robusnost sistema u celini pri niskim i visokim temperaturama i pri velikim brzinama. Takođe, posebnu pažnju stavljamo na buku koju stvara sistem. Sistem je dizajniran da besprekorno funkcioniše na temperaturama od minus trideset do plus sedamdeset stepeni - kaže Švejdar, dodajući da su metlice brisača testirane tokom petsto hiljada ciklusa. Dobra ideja je da zamenite metlice mnogo ranije, a stručnjaci preporučuju da se nove postave svakih šest meseci.

Škoda automobili i brisači

Kako prvi modeli nisu imali vetrobransko staklo, nije bila dostupna funkcija za brisanje. Tek su poslednji model Laurin & Klement i prvi Škoda model, L&K-Škoda 110 koji se proizvodio u periodu 1925-1929. godine, imali brisače, ali samo određene verzije modela. Od tada su, međutim, svi automobili čeških proizvođača imali brisače, a kasnije i jedinice za pranje.

Kada počne rad na razvoju novog modela automobila, količina raspoloživog prostora, okolni delovi i dizajn samog automobila uzimaju se u obzir prilikom dizajna sistema brisača. Tada dobavljač brisača prilagođava osnovni dizajn svojim tehnologijama. Testiranje vrše i proizvođač automobila i dobavljač brisača, a proces traje oko tri godine.

Ponašanje brisača precizno je podešeno do najmanjih detalja u vazdušnom tunelu. Pogonski sistem, krivina okvira, pritisak koji se vrši i oblik savijanja moraju biti savršeno kalibrisani tako da protok vazduha ne podiže metlicu sa stakla na nekim mestima. Značajna pažnja se poklanja i idealnoj interakciji brisača i spreja u uslovima parkiranja automobila do najveće brzine kretanja automobila. Ovo je posebno vidljivo kod originalnih brisača u odnosu na generičke proizvode koji su obično namenjeni širokom spektru modela različitih proizvođača. U odnosu na njih, originalni delovi su prilagođeni određenom modelu.

Da li vaši brisači poskakuju

Kod modela u višoj klasi sa reverzibilnim motorima brisača, Škoda koristi dva položaja za zaustavljanje brisača - osnovni i dodatni. Možda ste već primetili da ponekad kada isključite motor ili ga uključite, imate utisak kao da brisači poskakuju, iako ne pada kiša i niste dodirnuli dugme za brisače na volanu. Ovo je zaštitna funkcija koja sprečava deformaciju gumenog dodatka, koja može da nastane ako dugo ostane u istom položaju kada se brisači ne koriste. Izmena dva položaja pozicioniranja zaustavljanja kontroliše se internim algoritmom definisanim u softveru upravljačke jedinice motora brisača.

Šire područje ili veća stabilnost pri velikim brzinama

Tokom razvoja velika pažnja se poklanja i spreju za pranje vetrobranskog stakla. Ključno pitanje je lokacija, koja mora omogućiti u svim uslovima da tečnost za pranje što je moguće ravnomernije pokriva najveću moguću aktivnu površinu stakla, pri svim brzinama i sa svim vrstama tečnosti. Drugi cilj je da se osigura da sprej za pranje ne odvlači pažnju: mlaz tečnosti treba da bude što ravnomerniji i bez velike buke. Pored toga, ne bi trebalo da ostane tečnosti kada je brisanje deaktivirano.

Škoda u svojim automobilima koristi tri vrste prskalica za pranje - tečnost, sprej i kombinaciju. Konvencionalna tehnologija, na primer sa prskalicama za sprej ima jednu prednost - velika energija ubrizgavanja mlaza omogućava precizno ciljanje. Ovo je korisno pri velikim brzinama kada je mlaz stabilniji i manje pod uticajem protoka vazduha. Mana je mala površina udara vodom i komplikovano pozicioniranje. Škoda na prednjim vetrobranskim staklima koristi samo prskalice za tečnost i kombinovane prskalice.

-Prskalice za tečnost rade na sličnom principu kao prskalice koje se koriste za zalivanje fudbalskih terena. To nije samo ravan mlaz vode, već pulsirajući mlaz tečnosti koji se hidrodinamički stvara čipom integrisanim direktno u prskalici. Prednosti ovog dizajna su u tome što se velika površina stakla odmah pokrije i nije teško usmeriti mlaz. Mane su manja preciznost pri većim brzinama, kao i da je pregled vozača malo otežan pre prvog pomeranja brisača. Na zadnjim vetrobranskim staklima koristimo prskalice za tečnost i sprej, u zavisnosti od veličine i ugla vetrobranskog stakla i veličine prostora na raspolaganju za mehanizam - dodaje Švejdar.

Komentari(0)

sortiraj